41 362 45 48 w. 40 anna.trawka@scdn.pl

Kodujemy z całym światem 🙂

Już po raz drugi w naszej szkole zorganizowaliśmy Godzinę Kodowania podczas, której uczniowie poznawali tajniki programowania. Zajęcia odbyły się późnym popołudniem dlatego też nazwaliśmy je roboczo Nocne Kodowanie, ale mimo to przybyło wielu chętnych uczniów.

Naszym głównym celem podczas zajęć oprócz kodowania była świetna zabawa i integracja.

 

 

Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy na spostrzegawczość, podczas której zadaniem uczniów było odczytanie z ułożonych kredek jaka to liczba. Zadanie okazało się świetne na rozgrzewkę, zaangażowało wszystkich uczniów, każdy chciał znaleźć szyfr, który pozwoliłby podać dobry wynik.

Następnie uczniowie podzielili się na trzy grupy i wyruszyli na poszukiwanie skarbu na terenie szkoły. Otrzymali wskazówki, które musieli wykorzystać aby dotrzeć do odpowiednich sal, kierując Mbotem. W trzech salach ukryte były zdania do rozwiązania. w sali historycznej uczniowie rozszyfrowywali wiadomość napisaną pismem egipskim. Musieli również dobudować z klocków lego jakiś element Mbotowi. W sali matematycznej uczniowie roszyfrowywali zakodowane informacje wykorzystując swoje umiejętności matematyczne. W sali językowej uczniowie mieli do odkodowania obrazek binarny. Po wykonanym zadaniu każda z grup otrzymała kolejną wskazówkę gdzie jest skarb. Zadaniem grup było złożenie tych wskazówek w jedną całość i dotarcie do skarbu, którym był kot ze słodką zawartością.

Po tym zadaniu uczniowie zapoznali się w jaki sposób można zaprogramować robota. W parach tworzyli skrypty a następnie sprawdzali czy to co napisali działa. Okazało się, że w tym zadaniu bezkonkurencyjne okazały się dziewczyny: Bożena i Milena, które dotąd poprawiały skrypt aż robot zadziałał tak jak chciały.

Na tym zajęcia się nie skończyły uczniowie wykazali się również wiedzą wiedzą matematyczną, wyznaczając trasę robota od działania matematycznego do wyniku tego działania.

Miłym zakończeniem zajęć był poczęstunek i wspólne odśpiewanie piosenki pt. „Mam ten kod”.

Zajęcia wywarły na uczniach duże wrażenie ponieważ jeszcze następnego dnia rozmawiali o tym co działo się dnia poprzedniego. Przygotowali również zagadki i szyfry dla organizatorów wydarzenia.

Możemy więc szczerze powiedzieć: DO ZOBACZENIA ZA ROK !!!