41 362 45 48 w. 40 anna.trawka@scdn.pl

Europejski Tydzień Kodowania to doskonały czas na przypomnienie podstawowej zasady, że programować każdy może. Wystarczą dobre chęci i czas, który poświęcimy na naukę programowania.

Dla uczniów naszej szkoły programowanie w Scratchu nie jest rzeczą nową. Od kilku lat kodujemy w tym programie. Naszą przygodę ze Scratchem rozpoczęliśmy od uczestnictwa w ogólnopolskich programach „Mistrzowie kodowania” oraz „Koduj z klasą”.

W tym roku zgłosiliśmy udział naszej szkoły do wojewódzkiego projektu „Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków”.

Uczniowie sprawdzają swoje siły w tym zakresie na dodatkowych zajęciach koła informatycznego. Grupa uczniów, którzy znają już Scratcha tworzy bardziej zaawansowane projekty, natomiast nowi uczestnicy poznają środowisko, stawiają pierwsze kroki i uczą się od swoich starszych kolegów. Ogromnie cieszy chęć zdobywania nowej wiedzy i zaangażowanie z jakim przychodzą na zajęcia. Przy okazji nauki programowania doskonalą wiele innych umiejętności, jak kreatywność, myślenie algorytmiczne, uczą się współpracy w grupie.

Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.

I. Szyszkowska