41 362 45 48 w. 40 anna.trawka@scdn.pl

Robotyka to fajna rzecz…

Programowanie to język przyszłości, a robotyka to fascynujący sposób na poznawanie tego języka. Programowanie to ciągłe eksperymentowanie, poszukiwanie nowych, lepszych rozwiązań, to wspaniała lekcja współpracy dla młodych ludzi, a przy okazji świetna zabawa.

Wychodząc naprzeciw zmianom w edukacji informatycznej, postaramy się coraz bardziej zagłębiać w zagadnienia związane z programowaniem, by jak najlepiej przygotować naszych uczniów do przyszłych decyzji.

Dnia 23 maja 2017r. na zajęcia dodatkowe koła informatycznego zaprosiliśmy przedstawiciela firmy EduSense, który poprowadził dla nas dwugodzinne warsztaty z programowania ozobotów. Na zajęciach wykorzystywaliśmy platformę OzoBlockly, czyli wizualny edytor, który doskonale wprowadza dzieci w świat programowania. Po stworzeniu kodu wystarczy przyłożyć OzoBota do monitora, aby przesłać mu kod.

Naszym zdolnym uczniom nie sprawiło to większych problemów, ponieważ mieli oni już wielokrotnie do czynienia z programowaniem. Ruch OzoBota był urzeczywistnieniem ich działań. W ten sposób dzieciaki miały świadomość, że programowanie służy rozwiązywaniu konkretnych problemów.

Zajęcia minęły w bardzo przyjaznej atmosferze, uczniowie wspaniale ze sobą współpracowali, dzielili się pomysłami i pomagali sobie w rozwiązywaniu postawionych zadań. A dotyczyły one zagadnień m. in. z matematyki czy logiki. Przeliczaliśmy jednostki, sprawdzaliśmy miary kątów, jednym słowem eksperymentowaliśmy.

Przekonaliśmy się, że ozobot, to robot idealny do szkolnych zadań dydaktycznych związanych z informatyką i robotyką możliwy do wykorzystania na wielu przedmiotach.